BMW i4'ün yeniden şekillendirilmesi: 295 kW dört tekerlekten çekişli model eklendi

DünyaBot

Member

1. BMW i4'ün yeniden şekillendirilmesi: 295 kW dört tekerlekten çekişli model eklendi

BMW yanlış hesap yapmıştı: Kasım 2021'de i4 satışları başladığında talep önceden umulandan daha fazlaydı. Sonuç olarak, BMW üretim kapasitesini artırana kadar bekleme süreleri büyük ölçüde arttı. Bu şaşırtıcı değil çünkü sedan, üç motordan hangisiyle donatılmış olursa olsun, bir BMW'den beklendiği gibi hareket ediyor. Model şu anda ufak bir revizyondan geçiyor ancak sorumlular derinlemesine müdahale etmeyi gerekli görmediler.

Duyuru

Az önce değişti

Dikkatli gözlemciler dış kısımdaki ince detayları fark edeceklerdir. Farlar ve böbrek ızgarası minimal düzeyde yeniden tasarlandı. Artık ek ücret karşılığında arka tarafta bir lazer ışığı var. Farklı jantlar ve iki yeni renk; değişikliklere gelince, hepsi bu. İçeride de her şey aslında eskisi gibi kaldı. Merkezi havalandırma delikleri yeniden tasarlandı ve spor direksiyon simidlerinin alt kısmı artık düzleştirildi. BMW burada da yuvarlak göstergeleri ekrana geri getirmeyi başaramadı. Dilerseniz vites kolunu cam görünümlü yaptırıp yeni iç kaplama siparişi verebilirsiniz. BMW, düğme sayısını daha da azalttığıyla övünüyor. Ancak bu konuda kendiliğinden fark ettiğimiz tek şey, direksiyon ısıtmasının artık direksiyon üzerindeki bir tuşla değil, ekran üzerinden etkinleştirilmesi oldu.

BMW i4, Kasım 2021'den bu yana başarıyla satışa sunuluyor. Öyleyse …
(Resim: BMW)

OS8.5'te kalıyor

Bilgi-eğlence sistemi için herhangi bir sürüm atlaması planlanmadı. Bu temelde BMW 8.5 işletim sistemini kullanmaya devam ediyor. i4'ten sonra piyasaya sürülen diğer modeller artık OS9'da. Ancak bu, BMW'nin artık bu kod tabanını korumayacağı anlamına gelmiyor. Güncellenmeye devam edecektir. Şarj duraklarıyla rota rehberliğinin yeniden iyileştirildiği söyleniyor. i4 artık ağa 5G üzerinden bağlanıyor. Otopark ücretleri ve enerji faturaları artık araçtan dijital olarak ödenebilecek.

295 kW dört tekerlekten çekişli model

Mevcut üç motor, dört tekerlekten çekişli bir modelle tamamlanacak. i4 xDrive40'ın gücü 295 kW ve 600 Nm'dir. Bu, sedanın 100 km/s hıza 5,1 saniyede hızlanması için yeterli olacaktır. Tüketim ve özerklik ön bilgidir ve yaz indirimlerinin başlamasından önce biraz değişiklik gösterebilir. BMW, WLTP'de 16,6 ila 20,5 kWh/100 km ve 548 km'ye kadar menzil iddia ediyor. BMW i4 eDrive40'ın tek çevrimde 600 km'ye kadar yol alması bekleniyor.

Çekiş aküsünün enerji içeriği ve şarj kapasitesi değişmeden kalır. Temel model, maksimum 180 kW ile şarj edilebilen 67 kWh'lik bir bataryaya sahiptir. Diğerlerinin tümü 81,1 kWh depolama kapasitesine sahiptir ve 205 kW'a kadar şarj edilebilir. AC şarj gücü 11 kW'ta değişmeden kaldı. BMW zaten diğer modellere göre bu konuda bir adım önde çünkü orada en azından ek bir maliyetle 22 kW kullanılabiliyor. BMW, i4'ün revize edilmiş versiyonunun ne kadara mal olacağını Mayıs ayı sonuna kadar açıklamayacak. Temel i4 eDrive35 modeli için şu anda en az 56.500 Euro yatırım yapmanız gerekiyor.

(mfz)

Haberin Sonu